Серпнева конференція «Освітні перспективи на 2023/2024 навчальний рік: виклики та рішення»

25 серпня 2023 року, у Києві відбулася Серпнева конференція у формі панельної дискусії під назвою «Освітні перспективи на 2023/2024 навчальний рік: виклики та рішення». На заході взяли участь представники обласних державних адміністрацій, директори Науково(навчально)-методичних центрів (кабінетів) професійно-технічної освіти країни, керівники закладів вищої та післядипломної професійної освіти, а також представники професійної (професійно-технічної) освіти, загальноосвітніх, дошкільних, позашкільних та інтернатних закладів освіти.

У вищезазначеному заході взяв участь директор НМЦ ПТО у Запорізькій області, Олександр ПАРЖНИЦЬКИЙ, який вважає обговорення та розгляд актуальних питань у сфері освіти і науки на цьому заході насущними та цінними для подальшої роботи й розвитку професійної освіти. Він підтримує, активно сприяє обміну ідеями та зміцненню спільної мети у вдосконаленні освітньої системи.

На головній сцені обговорювалися питання щодо майбутнього освіти та науки, а також плани на наступний навчальний рік.

Під час Серпневої конференції 2023 Міністр освіти і науки України, Оксен ЛІСОВИЙ разом із віцепрем’єр-міністром, відповідальним за інновації, розвиток освіти, науки та технологій, а також Міністром цифрової трансформації Михайлом ФЕДОРОВИМ представили концепцію системи освіти, орієнтовану на потреби людини, та необхідні кроки, спрямовані на розробку Національної стратегії освіти і науки. Наразі пане Михайло разом із своєю командою продовжує над нею працювати. У цей процес вже включені різні експерти і зацікавлені стейкхолдери, а також надалі планується продовжувати залучати нових учасників.

Під час конференції були організовані секції, присвячені різним напрямкам. Учасники отримали можливість ознайомитись з перспективою розвитку дошкільної освіти, нової української школи, а також майбутнє коледжів та профтехів. Було обговорено цифрову трансформацію освіти та можливості використання штучного інтелекту в освітньому процесі. Окрема увага приділялася питанням психоемоційної підтримки, як учнів, так і педагогів, а також обговорювали відновлення та відбудову системи освіти.

На панельній дискусії з теми «ПРОФЕСІЇ, НЕОБХІДНІ ДЛЯ ВІДНОВЛЕННЯ КРАЇНИ, І ЯК ЗРОБИТИ ЇХ ПОПУЛЯРНИМИ?» розглядалися питання того, як зробити професії для відновлення країни більш привабливими для молоді та як стимулювати їх до вступу у коледжі й профтех. Також спікери представили нові освітні програми в галузі професійної освіти.

Модераторка панельної дискусії: Ірина ШУМІК, генеральна директорка директорату професійної освіти Міністерства освіти і науки України, відзначила важливість, актуальність проведення заходу та відповідність сучасним викликам й потребам у галузі освіти і науки.

Спікери:

Юрій БАЛАНЮК, голова Національного агентства кваліфікацій, продемонстрував відеоролик, який пояснює, як підтвердити свою професійну кваліфікацію. Він також висвітлив важливі аспекти розвитку національної системи кваліфікацій, зокрема створення кваліфікаційних центрів та розроблення професійних стандартів.

Пан Юрій підкреслив, що в Україні наразі діють 38 кваліфікаційних центрів, які пропонують можливість підтвердити свої навички у 149 різних професійних кваліфікаціях. Зараз уже 1504 особи вдало скористалися цією можливістю та успішно працюють за новою професією.

Також наголосив на тому, що для роботодавця важливо що не де працівник здобув свою освіту, а те, якими навичками і компетентністями він володіє.

Олена КОЛЕСНІКОВА, голова комітету сталого розвитку Федерації роботодавців України, відзначила, що нові вимоги до часу навчання сприяють змінам стереотипів у суспільстві. Наступним етапом є створення інклюзивних робочих місць, які враховують потреби кожної людини та за рекомендаціями МСЕК.

Також пані Олена наголосила, що після перемоги у війні відновлення підприємств буде проводитися з урахуванням сучасних екологічних та ресурсозберігаючих рішень, що відповідають «зеленому переходу».

Сучасні виклики вимагають від нас швидкого переосмислення та перенавчання, щоб успішно адаптуватися до змін в оточуючому світі.

Геннадій РУСАНОВ, експерт з питань професійної освіти Польського фонду міжнародної солідарності, закцентував на те, що війна драматично вплинула на ринок праці, розкривши численні проблеми та відкривши нові можливості. У цьому контексті професійна освіта є адаптивною та сприятливою реагувати на виклики часу.

Особливу увагу він приділив «м’яким навичкам», які сьогодні дуже цінують роботодавці. Що включає в себе уміння працювати в команді, витривалість у стресових ситуаціях тощо. Ці навички становлять фундамент, що дозволяють людям змінювати професії та адаптуватися до різних ринкових умов. Однак, пан Генадій наголосив, що здобування цих навичок мають починатися ще з початкової школи.

Важливим кроком є створення системи інформування та профорієнтації, що має бути з дошкільної освіти. Це передбачає підготовку педагогічного персоналу до ролі носіїв цієї інформації, щоб допомогти молоді зрозуміти свої можливості та вибрати правильну професійну траєкторію.

Денис ОЛІЙНИК, заступник директора Державного центру зайнятості, під час своєї презентації висвітлив важливий аспект, а саме: отримання ваучера до навчання, який дає можливість оволодіти професіями, наразі їх 123. Він також оголосив про наявність онлайн-додатка, де вже скористалися послугою для навчання 11,5 тисяч осіб.

Марічка АРТЕМЕНКО, керівниця «Клубу Добродіїв», ініціаторка дослідження «Підлітки та їхнє життя під час війни: настрої, цінності, майбутнє»; внесла значний вклад у наше розуміння впливу війни на підлітків досліджуючи їх настрої, цінності та перспективи.

Марина ПОПАТЕНКО, радниця з питань політики та залучення програми «Мріємо та діємо»/IREX Ukraine, висвітлила аспекти програми, яка спрямована на розвиток професійної діяльності та відновлення країни, і підкреслила важливість нового підходу до кар’єрного консультування. Її організація активно розвиває можливості кар’єрних центрів у закладах та навчає кар’єрних консультантів для сприяння кращої якості освіти та професійного розвитку.

Наступний блок панельної дискусії «ЯК ЗРОБИТИ КОЛЕДЖІ ПРИВАБЛИВИМИ?»

Модератор: Олександр ТРЕГУБ, CEO і співзасновник Projector Creative & Tech Online Institute.

Спікери:

Дмитро ЗАВГОРОДНІЙ, заступник міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації;

Петро КОРЖЕВСЬКИЙ, директор департаменту освіти і науки Рівненської обласної військової адміністрації;

Вікторія ТІТОВА, СЕО урбан-бюро «Big City Lab» Влад Мінчев, креативний копірайтер Bickerstaff.808;

Ярослава ЖИРУН, директорка Північного центру професійної освіти.

Далі був блок «НОВІ ОСВІТНІ ПРОГРАМИ У ПРОФЕСІЙНІЙ ОСВІТІ»

Модератор: Олексій СИТНИК, старший проєктний менеджер з децентралізації управління та цифровізації П(ПТ)О) Команди підтримки реформ Міністерства освіти і науки України.

Спікери:

Олена ГРИШАЄВА, заступниця директора Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Дніпропетровській області;

Павло КУЛІШЕНКО, заступник начальника Академії патрульної поліції

Володимир АЛЬОХІН, директор ВСП «Немішаївський фаховий коледж НУБіП України»;

Наталія ПРОЦЕНКО, старша проєктна менеджерка зі змісту та якості професійної освіти Команди підтримки реформ Міністерства освіти і науки України;

Олександр ТРЕГУБ, CEO і співзасновник Projector Creative & Tech Online Institute;

Ніна ІЛАРІОНОВА, експертка швейцарсько-українського проєкту «Публічно-приватне партнерство для поліпшення професійної освіти в Україні».

Ми віримо в майбутнє нашої освіти – потужне, яскраве та вільне. Реалізація цього майбутнього стає можливою за рахунок спільних зусиль.

Необхідно відмітити, що організація та проведення цього заходу відбулась за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, що свідчить про важливу роль міжнародних організацій у розвитку освіти та науки в країні.

Вітаємо Сергія ОСИПЕНКА, директора ДНЗ «Дніпрорудненський професійний ліцей», з отриманням заслуженої нагороди від Міністерства освіти і науки України, нагрудного знака «Відмінник освіти»! Ваш внесок і здобутки на освітянській ниві заслуговують на найкращі визнання. Бажаємо подальших успіхів і досягнень у Вашій надзвичайно важливій роботі.

Якщо щось пропустили або хочете передивитися – усе вже доступно в записі за посиланням: https://mon.gov.ua/ua/