Тренінг з протидії та запобіганню гендерно-зумовленому насильству в громадах: психосоціальна підтримка (день 2)

29 лютого 2024 року, відповідно до Меморандуму про співпрацю між Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Запорізькій області та Благодійним фондом «Право на захист», в рамках проєкту «Консорціум Реагування: Надання багатогалузевої гуманітарної допомоги постраждалому від конфлікту населенню в Україні (2023-2024)» був проведений другий Тренінг з протидії та запобіганню гендерно-зумовленому насильству в громадах: психосоціальна підтримка.

В цей день до заходу долучились заступники директорів з виховної роботи, практичні психологи та соціальні педагоги закладів професійної (професійно-технічної) освіти Запорізької області – загалом 14 представників.

До тренера тренінгу, психолога БФ «Право на захист» Олег Ярошенко приєдналась психологиня Людмила Світлична. З учасниками були обговорені питання ГЗН, здорові стосунки, міфи та стереотипи щодо гендерних ролей, види та ознаки насильства та ще багато важливого.

Співпраця НМЦ ПТО у Запорізькій області та БФ «Право на захист» розпочата ефективно, позитивно, професійно та з чудовим результатом.

Вебінар «Біологія в житті: міфи і неточності»

28 лютого 2024 року Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Запорізькій області проведений вебінар за темою «Біологія в житті: міфи і неточності».

Сергій Лосік, викладач ДНЗ «Запорізький професійний торгово-кулінарний ліцей», на початку свого виступу звернув увагу колег на актуальність обраної, для розгляду, теми. Він сказав, що біологія постійно розвивається і є багато аспектів, які залишаються незрозумілими або неочевидними. Педагог наголосив, що під час проведення навчальних занять необхідно розвивати в учнів критичне мислення, формувати відповідальне ставлення до навколишнього середовища, підвищувати наукову грамотність тощо.

Протягом вебінару спікер продемонстрував присутнім цифрові інструменти, що застосовує під час своєї педагогічної діяльності та ознайомив із джерелами, що є у нагоді для отримання достовірної інформації. Навів приклад створення здобувачами освіти творчого домашнього завдання для розвитку в них критичного мислення, а також для мотивації зацікавлення предметом.

Під час підбиття підсумків викладач сказав, що «Сучасний світ рясніє інформацією, не вся з якої є достовірною.», і тому він пропонує аналізувати міфи та неточності зі здобувачами освіти задля виявлення маніпуляцій,  вміння шукати достовірну інформацію, а також відкриття для себе нових цікавих фактів.


Тренінг з протидії та запобіганню гендерно-зумовленому насильству в громадах: психосоціальна підтримка (день 1)

Сьогодні вивчення гендерно-зумовленого насильства (ГЗН) – це про безпеку та захист прав людини; про підвищення усвідомленості та розвиток суспільства. Гендерно-зумовлене насильство має серйозні наслідки, включаючи психологічні та фізичні травми, порушення прав людини, соціальне виключення, економічні втрати та інші негативні наслідки. Боротьба з ГЗН вимагає комплексного підходу, що включає законодавчі заходи, освіту, усвідомлення громадськості тощо.

Саме тому, 28 лютого 2024 року, відповідно до Меморандуму про співпрацю між Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Запорізькій області та Благодійним фондом «Право на захист», в рамках проєкту «Консорціум Реагування: Надання багатогалузевої гуманітарної допомоги постраждалому від конфлікту населенню в Україні (2023-2024)» був проведений Тренінг з протидії та запобіганню гендерно-зумовленому насильству в громадах: психосоціальна підтримка.

До заходу долучились 13 представників закладів професійної (професійно-технічної) освіти Запорізької області: заступники директорів з виховної роботи, практичні психологи та соціальні педагоги.

Цінними та необхідними знаннями у питанні ГЗН з педагогами поділився психолог БФ «Право на захист» Олег Ярошенко.

Нетворкінг педагогічних працівників з професій залізничного напряму

27 лютого 2024 року в режимі відеоконференції ZOOM проведено нетворкінг «Організаційно-педагогічна система: інноваційні засоби і технології», спрямований на обмін інформацією між педагогічними працівниками з професій залізничного напряму закладів професійної (професійно-технічної) освіти Запорізької області.

В ході онлайн зустрічі було приділено увагу:

– методам навчання – методам формування компетенцій, які засновані на взаємодії здобувачів освіти та їх залученні до освітнього процесу, а не лише на пасивному сприйнятті матеріалу;

– інфраструктурі навчання, яка включає інформаційну, технологічну, організаційну та комунікаційну складові, що дозволяють ефективно використовувати переваги дистанційних форм навчання.

Практичні аспекти даних питань розкрили спікери заходу, продемонструвавши педагогічну, практичну і професійну майстерність:

Анастасія Груша, майстер виробничого навчання ДНЗ «Запорізький професійний ліцей залізничного транспорту»: особливості інформаційно-комунікаційних технологій та їх універсальність (розширення можливостей підручника; підвищення мотивації учнів; варіативність у рамках кожної вправи; можливість самоконтролю);

Наталя Криворучко, майстер виробничого навчання ДНЗ «Мелітопольський багатопрофільний центр професійно-технічної освіти»: застосування тренажеру в професійній підготовці для підвищення ефективності та інтенсивності навчання.

Методист Оксана Матяшева представила результати аналізу з електронного навчально-методичного комплексу предметів професійної підготовки залізничного напряму ЗП(ПТ)О Запорізької області.

Отже, забезпечення якості освіти в умовах, що склалися, можливе тільки при зміні підходів до організації освітнього процесу, одним з яких є впровадження інноваційних педагогічних технологій, що виступають як інструмент підвищення мотивації до навчання та його результативності.

Дякуємо всім за співпрацю й бажаємо  нових звершень, мирного неба над головою, нових творчих і конструктивних ідей, вагомих здобутків!

Більше фото, ящо натисніть на іконку facebook

Обласний семінар викладачів української мови та літератури, зарубіжної літератури

Дистанційне навчання – вже не нова організація освітнього процесу. Цей формат має свої переваги і недоліки, але в умовах сьогодення іноді є єдиним можливим варіантом. Онлайн уроки дозволяють не припиняти навчання і дають можливість здобувати освіту з будь-якої точки світу.

22 лютого 2024 року на платформі Zoom відбувся обласний семінар викладачів української мови та літератури, зарубіжної літератури на тему «Викладання української мови та літератури, зарубіжної літератури в умовах дистанційного та змішаного навчання». Головна мета заходу – розвиток професійної компетентності викладачів-філологів, вдосконалення педагогічної майстерності. На початку семінару виступила методист Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Запорізькій області Лілія Четверякова, яка відзначила, що сучасна профтехосвіта потребує викладача, який здатен швидко адаптуватися до нових викликів, знаходити ефективні рішення проблем, що постають перед закладом освіти та суспільством.

Інна Вевтоненко, викладач української мови та літератури ДНЗ «Бердянський центр професійно-технічної освіти», виступила з доповіддю на тему «Сучасні форми інноваційної діяльності викладача української мови та літератури в умовах відкритого інформаційного простору під час дистанційного навчання». Спікерка розкрила основні переваги сучасної дистанційної освіти, зупинилась на онлайн інструментах, які успішно використовує в професійній діяльності.

Власним досвідом на тему «Використання хмарних технологій під час викладання української мови та літератури в умовах дистанційного навчання». поділилася Надія Цьомкало, викладач української мови та літератури ДНЗ «Бердянський центр професійно-технічної освіти». Викладачка зазначила, що хмарні освітні технології є потужним засобом підвищення мотивації учнів до навчання і зацікавленості предметом, формування навичок самостійної роботи, розвитку творчих здібностей.

Наталя Остапчук, викладачка української мови та літератури, зарубіжної літератури Федорівського центру професійної освіти, надала поради щодо проведення ефективного онлайн уроку. Головне питання: як організувати активну діяльність здобувачів освіти в умовах дистанційної освіти.

Викладачка української мови та літератури ДНЗ «Запорізький правобережний професійний ліцей» Наталія Черевко виступила з доповіддю «Три стратегії проведення ефективного уроку узагальнення та систематизації знань». Спікерка зосередила увагу присутніх на використанні методів і прийомів розвитку критичного мислення на підсумковому уроці.

Олена Ільєнко, викладачка української мови та літератури ДНЗ «Запорізький професійний ліцей автотранспорту», поділилася досвідом роботи з теми «Розвиток ключових компетентностей здобувачів освіти при вивченні теми «Практична риторика» в контексті дистанційного навчання».

З досвіду роботи щодо використання Facebook-сторінки на уроках словесності виступила Ірина Герасімова, викладачка української мови та літератури ДНЗ «Запорізьке вище професійне училище «Моторобудівник».

На завершення семінару методист Лілія Четверякова надала інформацію щодо результатів проведення обласних масових заходів у поточному начальному році та зосередила увагу присутніх на підготовці до нового конкурсу есе серед здобувачів професійної освіти області.

Семінар пройшов у дружній атмосфері плідної співпраці. Бажаємо всім викладачам української мови та літератури, зарубіжної літератури натхнення, творчості, успіхів у роботі, миру!

Більше фото, ящо натисніть на іконку facebook

Нетворкінг педагогічних працівників з професій художнього напряму «Живописець», «Флорист», «Квітникар», «Декоратор вітрин»

21 лютого 2024 року в режимі відеоконференції ZOOM проведено нетворкінг «Сучасні виклики та перспективи професійної освіти», спрямований на обмін інформацією між педагогічними працівниками з професій художнього напряму «Живописець», «Флорист», «Квітникар», «Декоратор вітрин» закладів професійної (професійно-технічної) освіти Запорізької області.

В ході онлайн зустрічі були висвітленні питання основних завдань професійної освіти: задоволення потреб особистості та суспільства в професійних освітніх послугах відповідного рівня, враховуючи вимоги ринку праці; забезпечення рівного доступу до якісної та безкоштовної освіти; формування творчої та духовно багатої особистості, враховуючи її інтереси та здібності; проведення уроків з використанням технологій дистанційного навчання в умовах сьогодення.

Практичні аспекти даних питань розкрили спікери заходу, продемонструвавши педагогічну, практичну і професійну майстерність:

Анжела Прокоф’єва та Євген Прокоф’єв, викладачі спецдисциплін ДНЗ «Запорізьке вище професійне училище»: формування та траєкторія розвитку креативного освітнього середовища;

Тетяна Фенченко, майстер виробничого навчання та Олена Доля, викладач спецдисциплін ДНЗ «Запорізький професійний ліцей сервісу»: формування професійних компетентностей у здобувачів освіти з професій «Квітникар. Флорист»;

Микита Мітін, майстер виробничого навчання ДНЗ «Запорізьке вище професійне училище»: інноваційна трансформація – проєктна діяльність як умова творчого саморозвитку та самореалізації здобувачів освіти.

Завершився онлайн захід конструктивним полілогом.

Дякуємо всім за співпрацю й бажаємо  нових звершень, мирного неба над головою, нових творчих і конструктивних ідей, вагомих здобутків!

Більше фото, ящо натисніть на іконку facebook

Вебінар «Особливості використання технології інтерактивного навчання. Створення інтерактивних завдань за допомогою Factile»

20 лютого 2024 року Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Запорізькій області проведений вебінар за темою «Особливості використання технології інтерактивного навчання. Створення інтерактивних завдань за допомогою Factile».

Інна Нестеренко, викладач ДНЗ «Запорізький політехнічний центр професійно-технічної освіти», на початку свого виступу наголосила на необхідності застосування інтерактивних форм навчання в освітньому процесі. А також звернула увагу колег на доцільності використання саме ігрових методів навчання.

Протягом вебінару спікер розповіла присутнім про такі цифрові інструменти: Sketchfab.com та Factile. Вона ознайомила колег із їх можливостями, закцентувала увагу, що ці ресурси дозволяють наочно демонструвати навчальний матеріал та сприяють ефективному засвоєнню знань. Більш детально зупинилася на застосунку  Factile, покроково продемонструвала створення навчальної ігри. Та показала колегам ігри, що були нею створенні раніше.

Викладач вважає, що ігрове навчання – це необхідна діяльність, під час якої здобувачам освіти можна і відпочити, і розважитись, і почерпнути нові знання. А також воно допомагає зробити процес навчання не просто корисним, а ще і захоплюючим.


“Нас єднає мова” До Міжнародного дня рідної мови. Учнівське самоврядування ЗП(ПТ)О

Онлайн-нарада заступників директорів з виховної роботи закладів професійної (професійно-технічної) освіти Запорізької області

19 лютого 2024 року Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Запорізькій області була проведена онлайн-нарада заступників директорів з виховної роботи закладів професійної (професійно-технічної) освіти Запорізької області.

Присутні були проінформовані про проведення одноденного тренінгу на тему «Тренінг з протидії та запобіганню гендерно зумовленому насильству в громадах: психосоціальна підтримка» тривалістю 8 годин 28 та 29 лютого 2024 року для заступників директорів з виховної роботи, практичних психологів та соціальних педагогів закладів професійної (професійно-технічної) освіти Запорізької області, який буде організований відповідно до Меморандуму про співпрацю (далі – Меморандум) між Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Запорізькій області та Благодійним фондом «Право на захист» від 01.02.2024, в рамках проєкту «Консорціум Реагування: Надання багатогалузевої гуманітарної допомоги постраждалому від конфлікту населенню в Україні (2023-2024)».

Також з учасниками наради було визначено, що наступні тренінги для педагогічних працівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти Запорізької області будуть організовуватись протягом лютого-листопада 2024 року у закладах освіти.

До того ж, були обговорені питання роботи виховного сектору ЗП(ПТ)О Запорізької області у ІІ семестрі 2023-2024 навчального року: участь в обласних конкурсах, профорієнтаційна робота, діяльність учнівського самоврядування та її висвітлення на сайтах закладів освіти.

Інформаційно-просвітницьке рандеву «Перегук часів»

День єднання — молоде свято. У нього немає сформованих роками традицій, але в умовах війни воно набуло особливого сенсу — показати усьому світові, що ми сьогодні — як ніколи єдині та попри все будемо відстоювати свою незалежність і своє майбутнє.

Український письменник та кінорежисер Олександр Довженко сказав: «Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців.». Кожен з нас повинен знати історію, культуру свого народу, своєї держави. Освічена людина завжди розуміє, що без минулого немає майбутнього, без традиційного немає нового, без колишнього немає теперішнього.

Тому, 16 лютого 2024 року Науково-методичний центр професійно-технічної освіти у Запорізькій області запросив учнівське самоврядування, заступників директорів з виховної роботи (відповідальних за роботу учнівського самоврядування) закладів професійної (професійно-технічної) освіти Запорізької області до заходу Інформаційно-просвітницьке рандеву «Перегук часів», де запропонував всім разом поринути у чудовий світ образотворчого та декоративного мистецтва, більше дізнатись про історію розвитку залізниці та гірничодобувної промисловості, поговорити про історію українського кінематографа, повість «Тіні забутих предків» та феномен  пісні «Ой у лузі червона калина».

Координатором заходу була Дар’я ЛИННИК, модератором — Світлана ГРИТЧИНА, методистки НМЦ ПТО у Запорізькій області.

Ініціювали та втілили в життя цю ідею члени ради учнівського самоврядування закладів професійної (професійно-технічної) освіти Запорізької області, а саме:

  • Єгор Процишин, здобувач освіти, президент учнівського самоврядування ДНЗ «Багатопрофільний центр ПТО» занурив присутніх у неймовірний світ Марії Примаченко. ЇЇ картини стали одним із символів українського спротиву в російсько-українській війні.
  • Діана Романюта, здобувачка освіти, президентка учнівського самоврядування ДНЗ «Мелітопольське ВПУ» розповіла про код нації, одяг патріотів, оберіг, символ долі, прикрасу… Так, про українську вишивку. Як свідчить історія української вишивки: мистецтво живе і буде жити тисячоліття. Допоки українці одягатимуть одяг із вишитими елементами, доти триматиметься зв’язок між поколіннями. Крім того, випускниця 2023 року Дарʼя Березіна записала та представила майстер-клас «Оберіг Хортиця».
  • Ярослав Панасенко та Володимир Селезньов, здобувачі освіти та Анастасія Андріївна Груша, майстриня виробничого навчання ДНЗ «Запорізький професійний ліцей залізничного транспорту» поінформували учасників заходу про розвиток залізничного транспорту в Україні від заснування до сучасності.
  • Про гірничодобувну промисловість Запорізького краю, історію Запорізького залізорудного комбінату, гірничі династії у ліцеї від 70-х років до сьогодення доповіли здобувач освіти, голова учнівського самоврядування Єгор Козлов та майстриня виробничого навчання Ольга Сергіївна Безсмертна ДНЗ «Дніпрорудненський професійний ліцей».
  • А про історію українського кінематографа, поетичне кіно, як хвилю, що ламала стереотипні соціалістичні погляди розповіли Ольга Шелгунова, здобувачка освіти, голова ради учнівського самоврядування та здобувачі освіти Олександра Галдіна, Іван Шепотько, Іван Окуневич ДНЗ «Василівський професійний ліцей».
  • Нестандартний підхід до висвітлення української літератури, а саме повісті «Тіні забутих предків» українського письменника Михайла Коцюбинського показала здобувачка освіти ДНЗ «Мелітопольський багатопрофільний центр ПТО» Дар’я Гориченко.
  • Завершували захід здобувачі освіти ДНЗ «Бердянський машинобудівний професійний ліцей» Валерія Коломієць, Данііл Дон, Ігор Карапиш у прямому сенсі прекрасною нотою, розкривши феномен пісні «Ой у лузі червона калина» та залучивши до музичного інтерактиву усіх учасників Інформаційно-просвітницького рандеву «Перегук часів».

Минуле і теперішнє перегукується, а в душі залишається любов до рідної землі. Плекаймо рідну мову, вивчаймо історію свого народу, прославляймо культуру та ПТО нашої незламної країни. Слава Україні!

Виступи можна переглянути за покликанням: https://drive.google.com/drive/folders/1NRZ2cCmwymyY3HzYjIgrxAVeDpWLwSqR?usp=sharing