Вебінар «Неологізми технічної сфери у процесі викладання мови»

29 вересня 2021 року у Науково-методичному центрі професійно-технічної освіти у Запорізькій області відбувся вебінар за темою «Неологізми технічної сфери у процесі викладання мови».

Ганна Костенко, кандидат філологічних наук, доцент кафедри теорії та практики перекладу Національного університету «Запорізька політехніка» на початку свого виступу ознайомила колег із підходами сучасної неології та ознаками неологізмів. Вона перелічила приклади неологізмів пов’язаних з: використанням комп’ютерної техніки та інтернету; породженням науково-технічного прогресу; професійною діяльністю; медичною сферою.

Спікер закцентувала увагу колег на можливості залучення неологізмів у процес навчання та продемонструвала на презентації етапи уроку з їх використанням.

На завершення вебінару доповідач перелічила переваги викладання нових слів, але вона вважає що, необхідно намагатися як можна більше вживати рідну українську мову!


Підготовка до всеукраїнського конкурсу професійної майстерності «WorldSkills Ukraine»

28 вересня 2021 року у рамках Всеукраїнського конкурсу професійної майстерності «WorldSkills Ukraine» у 2021-2022-рр. компанією «Метінвест Холдинг» на території ПАТ «Запоріжсталь» було проведено майстер-класи.

Учасників майстер-класів ознайомили із правилами поведінки на підприємстві, розподілили на локації за компетенціями:

  • зварювальні роботи;
  • токарні роботи;
  • електромонтажні роботи;
  • слюсарні роботи;
  • підйом та транспортування вантажів;
  • експлуатація та обслуговування залізничного транспорту.

Учасники мали змогу ознайомитись із конкурсними завданнями, послухати настанови та професійні поради інструкторів, ознайомитись із механізмами, відпрацювати навички на верстатах та симуляторах:


29 вересня 2021 року для учасників конкурсу за компетенцією «Кладка цегли» було проведено майстер-клас на базі Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча.

Тренінг щодо аналітичних звітів за результатами аналізу регіонального ринку праці

29 вересня 2021 року у м. Києві розпочався дводенний тренінг «Підготовка аналітичних звітів за результатами аналізу регіонального ринку праці» у рамках Програми EU4Skills: «Кращі навички сучасної України». Учасниками тренінгу, а саме керівниками робочих груп з впровадження інформаційної системи ринку праці, представниками Науково-методичних центрів професійно-технічної освіти 10 пілотних регіонів (Вінницька, Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Черкаська області) та представниками Державної служби зайнятості були розглянуті такі питання:

  • які галузі є ключовими для економіки кожного регіону;
  • які галузі ростуть, а які зменшуються з точки зору кількості працівників та заробітної плати;
  • у яких секторах найбільш активно наймають нових працівників та випускників;
  • на які професії роботодавці шукають співробітників найчастіше;
  • яких професій особливо бракує та за якими професіями ЗП(ПТ)О мають більше навчати здобувачів освіти;
  • за якими професіями ЗП(ПТ)О навчають занадто багато здобувачів освіти;
  • які компетенції випускників особливо важливі для роботодавців.

Представники НМЦ ПТО та ДСЗ працювали у групах за своїми регіонами та робили висновки у вигляді презентацій щодо аналізу статистичних та адміністративних даних, опитування роботодавців та аналізу якісних даних фокус груп.

Вебінар «Використання сучасних методів дистанційного навчання під час викладання предметів перукарського профілю»

28 вересня 2021 року у Науково-методичному центрі професійно-технічної освіти у Запорізькій області відбувся вебінар за темою «Використання сучасних методів дистанційного навчання під час викладання предметів перукарського профілю».

Ніна Каретнік, викладач ДНЗ «Запорізьке вище професійне училище моди і стилю» на початку свого виступу ознайомила учасників вебінару з метою своєї роботи, провідною ідеєю та завданням. Вона вважає, що дистанційне навчання – це особливий формат викладання навчального матеріалу з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, які забезпечують інтерактивну взаємодію учасників освітнього процесу.

Пані Ніна розповіла, що для ефективної організації дистанційного навчання їй допомагає сервіс Jamboard, який є оптимальним веб ресурсом для візуалізації навчального контенту. Педагог сказала, що одразу оцінила переваги малювання на професійному графічному планшеті. А для комфортної роботи з ним застосовує спеціальні аксесуари та прилади: рукавичку та графічне перо.

Також для впорядковування навчального матеріалу, відповідно до вимог дистанційного формату, спікер використовує сервіс для створення інтерактивних плакатів – ThinkLink. Цей ресурс має велику кількість переваг для застосування його під час онлайн-навчання. Викладач продемонструвала колегам приклади готових інтерактивних плакатів, які вона підготувала для викладання предметів перукарського профілю.

На завершення свого виступу доповідач закцентувала увагу колег, що у процесі використання цифрових інструментів зростає також творча компетентність здобувачів освіти.


Засідання експертної творчої групи викладачів суспільних дисциплін м. Мелітополя та смт Якимівки

27 вересня 2021 року в ДНЗ «Мелітопольський багатопрофільний центр професійно-технічної освіти» відбулося засідання експертної творчої групи викладачів історії ЗП(ПТ)О м. Мелітополя та смт. Якимівки.

Керівником групи Казачанською І.Я.  запропоновано до обговорення питання про перспективи та завдання у роботі членів експертної творчої групи над єдиною науковою проблемою «Формування і розвиток історичних компетентностей учнів на уроках та в позаурочній роботі з історії». У співбесіді з членами експертної творчої групи була визначена необхідність обрання викладачами індивідуальних напрямів роботи, накопичення та популяризація власного досвіду з  єдиної наукової проблеми. Учасники засідання ухвалили рішення про проведення відкритих уроків, позаурочних заходів, систематизацію творчих знахідок, створення банку методичних розробок,  порад для викладачів з окремих аспектів визначеної наукової проблеми. Засідання творчої групи  пройшло у плідній, творчій та доброзичливій атмосфері. Бажаємо успіхів у роботі всім викладачам історії!

Засідання експертної творчої групи викладачів іноземної мови м. Мелітополь

23 вересня 2021 року на базі ДНЗ «Мелітопольський багатопрофільний центр професійно-технічної освіти» відбулося засідання творчої групи викладачів іноземної мови «Мрія». На порядку денному були такі питання:

  1. Аналіз роботи групи викладачів іноземної мови «Мрія» за 2020-2021 н.р.
  2. Обговорення і затвердження плану діяльності групи на 2021-2022 н.р.
  3. Обговорення методичних рекомендацій щодо вивчення іноземних мов у ЗП(ПТ)О на 2021-2022 н.р.
  4. Доповідь викладача англійської мови Пачиної Н.Є. на тему «Особливості дистанційного навчання іноземних мов у закладах освіти в умовах карантину»
  5. Доповідь викладача англійської мови Родіної І.О. на тему «Інноваційні освітні технології у вивченні англійської мови»
  6. Доповідь викладача німецької мови Бут Г.В. на тему «Використання елементів інноваційних технологій у викладанні німецької мови»
  7. Інформація про планування засідання щодо обміну методичним та педагогічним досвідом на тему «Використання електронних освітніх ресурсів при вивчені іноземних мов».

Голова творчої групи Тікевич С.В. виступила з аналізом роботи творчої групи викладачів іноземної мови «Мрія» за 2020-2021 н.р. Під час доповіді вона зазначила, що всі  заходи були проведені на належному рівні, тож роботу групи можна вважати задовільною. Далі Світлана Вікторівна нагадала методичну тему, над якою працюють викладачі творчої групи,  завдання на поточний навчальний рік  та винесла на обговорення план роботи експертної творчої групи викладачів іноземної мови «Мрія» на 2021-2022 н.р.

В обговоренні взяли участь всі викладачі творчої групи. Учасники засідання погодились з аналізом роботи творчої групи «Мрія» за минулий навчальний рік, обговорили шляхи вивчення проблеми, над якою працює творча група, внесли пропозиції щодо питань для розглядання на засіданнях протягом року.

Керівниця нагадала присутнім про важливість взаємовідвідування уроків з метою обміну досвідом та виявлення родзинок професійної майстерності.

З інформацією про викладання предметів «Англійська мова» та «Німецька мова» у 2021-2022 н.р. виступила голова творчої групи Тікевич С.В. Викладач англійської мови ДНЗ «Мелітопольське вище професійне училище» Пачина Н.Є. зосередила увагу присутніх на особливостях дистанційного навчання іноземних мов у закладах професійної  освіти в умовах карантину. Викладач розповіла про відомі сервіси і платформи, які  зручно використовувати під час дистанційного навчання. Скворцов М.О., викладач англійської мови
ДНЗ «Мелітопольський професійний аграрний ліцей», ознайомив присутніх з   ефективними  методами асинхронного та синхронного навчання з використанням аудіо- та відеозв’язку, перегляду відео уроків, виконання онлайн–тестів і завдань. Родіна І О. і Вертелецька Н.В. акцентували увагу викладачів на інноваційних освітніх технологіях у вивченні англійської мови. Бут Г.В., викладач німецької мови ДНЗ «Мелітопольський професійний аграрний ліцей», виступила  з доповіддю на тему «Використання елементів інноваційних технологій у викладанні німецької мови». Тікевич С.В. поділилася   інформацією про планування засідання  щодо обміну методичним та педагогічним досвідом на тему «Використання електронних освітніх ресурсів при вивчені іноземних мов». Керівниця групи  розповіла про специфіку такого засідання та запропонувала провести зустріч у другому півріччі. Бажаємо успіхів, нових креативних ідей викладачам експертної творчої групи «Мрія»!

Програма “EU4Skills: кращі навички для сучасної України”

Впродовж 13-15 вересня 2021 у Хабі «Платформа спільних змін», Програма «EU4Skills: кращі навички для сучасної України» провела черговий захід, що мав на меті підтримку регіональних рад профтехосвіти у їх роботі.

Ключові теми фасилітованого засідання були сфокусовані на питаннях розвитку лідерського потенціалу та формуванні персонального бренду. Саме ці навички необхідні учасникам тренінга – представникам профільних департаментів та управлінь обласної адміністрації, обласної ради, центру зайнятості та закладів профтехосвіти, які входять до складу регіональної ради П(ПТ)ТО Запорізької області. Окремим етапом заходу стала робота над моніторингом Стратегії розвитку П(ПТ)О Запорізької області та плану розвитку на наступний рік. Регіональні ради є активними учасниками та головними стейкхолдерами, які впливають на розвиток сфери профтехосвіти в регіоні. Саме вони відповідають за формування стратегії розвитку сфери, практичного та ефективного підходу до формування замовлення відповідних кадрів, що відповідатимуть замовленню регіонального ринку праці та роботодавців. Важливість цієї роботи для розвитку сфери профтехосвіти області важко переоцінити. Саме тому, методологічна та експертна підтримка міжнародних партнерів у формуванні ефективних підходів, що базується на кращому міжнародному досвіді, є дуже на часі.

Другий день роботи учасники навчання присвятили формуванню планів розвитку, власне, регіональної ради, як структури, що формує бачення та порядок денний розвитку сфери П(ПТ)О.

Одним із завдань Програми EU4Skills є посилення потенціалу та розбудова спроможності регіональних рад ПТО у пілотних регіонах Програми. EU4Skills – це програма підтримки реформи професійно-технічної освіти в Україні. Програму підтримують ЄС та його держави-члени Німеччина, Фінляндія, Польща та Естонія. Загальне фінансування програми складає 58 млн євро. Мета програми – підвищити ефективність реформи, покращити якість та привабливість профтехосвіти та її відповідність вимогам ринку праці, провести навчання керівників закладів та викладачів, а також модернізувати обрані заклади профтехосвіти у 7 пілотних областях: Вінницькій, Полтавській, Запорізькій, Рівненській, Львівській, Миколаївській та Чернівецькій. Тривалість: 2019-2023 рр. Програму в Україні виконують Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) та Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), а також установи з країн, що співфінансують EU4Skills.

 

Онлайн-семінар для практичних психологів та соціальних педагогів

16 вересня 2021 року Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Запорізькій області на сервісі Zoom пройшов обласний онлайн-семінар для практичних психологів та соціальних педагогів закладів професійної (професійно-технічної) освіти Запорізької області на тему «Формування емоційної стійкості учасників освітнього процесу ЗП(ПТ)О».

Розпочала онлайн-семінар Дар’я ЛИННИК, методист НМЦ ПТО у Запорізькій області, запропонувавши учасникам пройти онлайн-реєстрацію (за допомогою Google-документа).

Першими спікерками заходу стали Катерина МУЗИЧЕВА (практичний психолог) та Наталія ІВАНОВА (соціальний педагог), працівники Державного навчального закладу «Запорізький будівельний центр ПТО», які доповіли за темою «Емоційна стійкість як професійна якість фахівця». Родзинкою виступу стали вправи «Фантом», «Склянка», демонстрація ресурсного терапевтичного саду закладу освіти, а також приклади ресурсних садів, які власноруч створили доповідачки.

Далі, слово взяла Анжеліка ПОПЛАВСЬКА, кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології Запорізького національного університету, яка розповіла про психологічні аспекти стресостійкості та методи подолання емоційної напруженості.

Наступною спікерокою стала  Надія Колтунова, практичний психолог Державного навчального закладу «Мелітопольський багатопрофільний центр ПТО», яка розповіла про емоційне самоусвідомлення здобувачів освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти. Окрім того, психологиня запропонувала учасникам пройти низку тестів, а саме: проєктивний тест «Мешканці глибин», проєктивну техніку «Синій птах», вправу «Зірка емоцій». Колеги позитивно відреагували й долучились до їх виконання.

Наступним етапом у взаємодії учасників онлайн-семінару, стала пропозиція поспілкуватись за допомогою інтерактивної дошки Jamboard. Результат такої співпраці можна побачити на фото.

Завершенням стало опитування, де учасники онлайн-зустрічі поділилися своїми враженнями та емоціями від онлайн-семінару.

Онлайн-семінар прийшов активно – у чаті постійно з’являлись коментарі, питання та слова вдячності за корисну інформацію та нові ідеї.

За результатами проведеного онлайн-семінару спікерам видані сертифікати (обсягом 3 години).

Дякуємо доповідачам за цікаву, корисну інформацію.

Відеоконференція з членами ради учнівського самоврядування ЗП(ПТ)О Запорізької області

15 вересня 2021 року Науково-методичним центром професійно-технічної освіти у Запорізькій області, на сервісі Zoom, була проведена відеоконференція з членами ради учнівського самоврядування закладів професійної (професійно-технічної) освіти Запорізької області.

На зустрічі були обговорені питання щодо діяльності учнівського самоврядування у 2021-2022 навчальному році, у тому числі план роботи в І семестрі.

На відеоконференції були присутні члени ради учнівського самоврядування та заступники директорів з виховної роботи (відповідальні за роботу учнівського самоврядування) закладів професійної (професійно-технічної) освіти. Також, до заходу долучилися інші ЗП(ПТ)О Запорізької області.

Окремим питанням відеоконференції стало питання 80-х роковин трагедії Бабиного Яру. До перегляду була представлена презентація.

Конференція стала першою у новому навчальному році й налаштувала учнівське самоврядування на дієву, продуктивну роботу.